ניתוח שקדים, הוא ניתוח נפוץ מאוד בכל הגילאים וסביבו תמיד נשאלת השאלה האם לכרות את השקדים או להשאיר אותם. נבחן מה הם השקדים ומה תפקידם האם הם הכרחיים ובמידה ולא באיזה היקף של ניתוח מדובר ובאיזו דרך ניתן להוציא אותם. על הרופא המנתח להיות רופא מומחה בתחום אף אוזן גרון.

שקדי החך, נמצאים בצדי הלוע שלנו וניתן לראות אותם על ידי פעירת חלל הפה. השקדים הם זוג איברים כדוריים והמרקם שלהם רך. השקדים מהווים חלק מרקמה לימפתית טבעתית שעוטפת את כל הפתחים העליונים של מערכות הנשימה והעיכול העליונות.

חלק נוסף של אותה רקמה לימפטית נקרא "השקד השלישי" או בלועזית האדנואידים (בפי "עמך" שגור בטעות הכינוי "פוליפים", אך כאמור, מדובר בטעות).

השקד השלישי (האדנואידים) ממוקם גבוה יותר, מאחורי החך הרך, בפתחם האחורי של מעברי האף, לכן לא ניתן לראותו בהסתכלות ישירה בפה. לצורך הדגמת האדנואידים יש לבצע בדיקה מעמיקה יותר. האדנואידים קשורים לנשימה האפית, והגדלה שלהם גורמת לקושי נשימה דרך האף ונשימה עם פה פעור.

הסיבות השכיחות לכריתת השקדים, בעיקר אצל ילדים, הינן:

1. דלקות שקדים חוזרות בתדירות גבוהה.

2. הגדלה ניכרת ביותר של השקדים ובד"כ גם של השקד השלישי עד כדי חסימה של דרכי נשימה עליונה. מצב זה מתבטא בנחירות עזות ובתמונה אופיינית של תסמונת דום נשימה בשינה. במצב זה, מופיעות הפסקות נשימה לפרקי זמן משתנים ובעקבותיהם יקיצות מהשינה. התמשכות תופעות אלו, גורמת לשינה בלתי יעילה, עייפות יתר בשעות היום, מצבי אי שקט, עיכוב בהתפתחות ואף לפגיעות מאוחרות בלב ובריאות.

סיבות נדירות יותר לכריתת השקדים הינן: חשד לגידולים וכן ריח רע מהפה.

לפרטים נוספים מלא/י את הטופס ונחזור בייעוץ אדיב ומקצועי

פרופסור אבירם נצר

מומחה אף אוזן גרון

טלפון לזימון תורים:
04-8257927

דוא"ל:
netzera@inter.net.il

מרפאה: בית הרופאים – המושבה הגרמנית
שדרות בן גוריון 4, חיפה

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support